MEZOTERAPİ

Bitkisel ve farmakolojik ilaçların enjeksiyon yoluyla orta deri tabakasına uygulanması yoluyla tedavi sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi denildiğinde pek çok kişinin aklına kozmetik amaçlı mezoterapi gelir. Ancak mezoterapi ağrı tedavisinde de oldukça etkilidir.

Mezoterapi Dr Michel Pistor tarafından 1952 de bulundu

 

Hangi maddeler ilaç olarak kullanılıyor?

Soruna yönelik olarak vitaminler, mineraller, antioksidanlar, amino asitler, hyaluronik asit, analjezikler, kas gevşeticiler kullanılmaktadır.

Bu ilaçlar özel iğne uçları kullanılarak derinin orta tabakasına verilmektedir.

 

Mezoterapi ile neler yapılabilir?

Mezoterapi kozmetik amaçlı olarak kabul edilebilir bir tedavi yöntemi olmadan uzun zaman önce ağrı kontrolünde, spor hekimliğinde kullanılmıştır.

Romatizmal hastalıklarda, tendon, kas zedelenmelerinde, burkulmalarda, kas spazmlarında, trigeminal nevralji gibi hastalıklarda ağrı kontrolünde kullanılmaktadır.

Kozmetik amaçlı kullanımı daha fazla bilinmektedir. Rejuvenasyonda yani cildin gençleştirilmesinde kullanılır. Cilt içine vitaminler, mineraller, hyaluronik asit gibi maddeler verilir. Cilt kendisini yeniler, nemlenir, dolaşımı düzenlenir, kollajen ve elastin sentezinin uyarılması sağlanır.

Mezoterapi ile ağrı kontrolü sağlanır, cilt yenilenmesi sağlanır, lipoliz yapılır, selülit tedavisi yapılır, leke ve scar tedavisi yapılır, saç mezoterapisi ile saçlar desteklenir.